Китайските инвестиции в Европа достигнаха рекордните 23 млрд. долара
Инвестициите на китайски компании в Европа и Съединените щати са достигнали рекордно високи нива въпреки забавения растеж на втората най-голяма икономика в света, пише Financial Times.
Според данните на консултантските фирми Baker & McKenzie и Rhodium Group контролираните от държавата и частните китайски бизнеси са инвестирали през миналата година безпрецедентните 23 млрд. долара в страните от Европейския съюз, Норвегия и Швейцария. За същия период компании от Китай са вложили 15 млрд. долара в САЩ.
Забавен темп
Макар общото ниво да е рекордно, данни показват, че китайските инвестиции в западните икономики може би се забавят. Новите китайски вложения в Европа са нараснали с 28% спрямо резултата от 18 млрд. долара за 2014 г. Това увеличение обаче е по-малко от удвояването на инвестициите между 2013 и 2014 г. Тези в Съединените щати са се покачили със 17% спрямо нивото от 12.8 млрд. долара, достигнато през 2014 г.
Въпреки това през тази година вероятно ще бъде достигнат нов рекорд на китайските инвестиции в западни икономики. През първите шест седмици на 2016 г. китайски групи обявиха подготовката на потенциални сделки на стойност 70 млрд. долара.
Директните китайски вложения в страни от еврозоната са нараснали с 37% до 17.1 млрд. долара през 2015 г. Най-много средства е привлякла Италия, което се дължи основно на сделката между производителя на гуми Pirelli и ChemChina на стойност 7.9 млрд. долара. На второ място се нарежда Франция, към която са насочени 3.6 млрд. долара чрез редица големи сделки в сферите на туризма и инфраструктурата.
В САЩ китайските интереси са били основно към щатите Ню Йорк, Калифорния и Тексас. Най-голяма част от инвестициите – 5.4 млрд. долара, са отишли в Ню Йорк, като повечето сделки са били в компании за финансови услуги и недвижима собственост.
Икономически растеж
Притесненията за икономическото забавяне на Китай доведоха до сътресения на международните финансови пазари и се отразяват негативно на перспективите на еврозоната и много други световни икономики. Влошаващите се условия в Китай принуждават големите централни банки по света да въвеждат нови финансови стимули и поставят под въпрос възможността на Федералния резерв на САЩ да продължи започнатото през декември повишаване на лихвите.
Някои изтъкнати фигури като най-богатия човек в Китай Уан Цзиенлин изразяват опасения относно инвестициите на държавни компании в Европа, изтъквайки, че те не могат да отговорят на международните стандарти за управление. Отговарящият за сливанията и придобиванията в Baker & McKenzie Майкъл Дефранко обаче оценява високо китайските инвестиции в развитите икономики. "Намираме се в турбулентни за икономиката времена, но въпреки това виждаме китайски компании, които действат с увереност и продължават да правят големи стъпки в Европа и Северна Америка", изтъква той.
Актуално
18.07.2022Единната европейска валута регистрира най-ниското си ниво за последните две десетилетия
10:30 | 16 юли 2022
Автор: Зорница Крушарска
Европейската централна банка наблюдава спада на еврото заради ефекта му върху потребителските цени, каза управителят на Централната банка на Франция, информира Bloomberg.
"Това е добра новина за активността, тъй като подкрепя износителите, но за съжаление... още
11.07.2022Рискът от рецесия в еврозоната се повишава, въпреки инфлацията
Вероятността за икономическо свиване се е увеличила до 45% при 20% преди нахлуването на Русия в Украйна
10:45 | 11 юли 2022
Автор: Галина Маринова
Рискът от рецесия в еврозоната нараства, тъй като вероятността от недостиг на природен газ се увеличава, макар че инфлацията остава на рекордно високи нива, посочват икономисти, анкет... още
11.07.2022Първоначалното повишение през юли трябва да бъде с 50 базисни пункта
9 юли 2022
Автор: Зорница Крушарска
Европейската централна банка трябва да увеличи лихвените проценти с до 125 базисни пункта до септември, ако перспективите за инфлацията не се подобрят, каза Роберт Холцман, член на Управителния съвет на банката.
Първоначалното повишение през юли трябва да бъде с 50 базисни пункта, а на ... още
11.03.2016Инвестициите на китайски компании в Европа и Съединените щати са достигнали рекордно високи нива въпреки забавения растеж на втората най-голяма икономика в света, пише Financial Times.
Според данните на консултантските фирми Baker & McKenzie и Rhodium Group контролираните от държавата и частните китайски бизнеси са инвестирали през миналата година безпрецедентните 23 млрд. долара в страните от ... още
12